Sports

Fall


Boys State Champions of 1983, 1984, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2008, 2009

Girls State Champions of 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2010, 2012, 2013

Assistant: Trisha Evenson

2016-2017 Schedule

Time Opponent/Event Location
Saturday, 8/27 Buffalo Invite Buffalo
Friday, 9/2 Gering Invite Gering, NE
Saturday, 9/10 Michelle Ludwig Invite VA Hospital, Sheridan
Friday, 9/16 John Martin Invite Ft. Collins, CO
Friday, 9/23 Glen Legler Invite Casper
Friday, 10/7 Wayne Chaney Invite Camplex Park, Gillette
Friday, 10/14 Conference Cheyenne
Saturday, 10/22 State VA Hospital, Sheridan
Mark Miessler

mmiessler@ccsd.k12.wy.us

Boys State Champions of 1998, 2004, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012

Girls State Champions of 2000, 2001, 2010, 2013

Assistant: Jim Hinshaw
Assistant: Paul Stevens
Assistant: Amy Gorsuch

2016-2017 Fall Schedule

Time Opponent/Event Location
Saturday 8/12/17 Jackson (JV/V) 9:00 @ Gillette
Thursday 8/17/17 Riverton (JV/V) 2:30 @ Gillette
Saturday 8/19/17 Powel (JV/V) 9:00 @ Gillettte
Saturday 8/19/17 Cody (JV/V) 12:00 @ Gillette
Tuesday 8/22/17 Sheridan (V-B) 4:00 @ Sheridan
Friday 8/25/17 SD Duals (V-G) 10:00 @ Rapid City
Saturday 8/26/17 Rapid City Invite (V-G) 9:00 @ Rapid City
Saturday 8/26/17 Casper JV Invite (JV) 9:00 @ Casper
Thursday 8/31/17 Cheyenne East (V) 1:00 @ Cheyenne
Thursday 8/31/17 Cheyenne East (V) 4:00 @ Cheyenne
Friday 9/1/17 Laramie (V) 2:00 @ Laramie
Friday 9/1/17 Cheyenne South (V) 5:30 @ Laramie
Saturday 9/2/17 Scottsbluff Invite (V-B) 9:00 @ Scottsbluff
Saturday 9/2/17 Sheridan (V-G) 10:00 @ Gillette
Saturday 9/2/17 Gillette JV Invite (JV) 10:00 @ Gillette
Tuesday 9/5/17 Spearfish (JV/V-G) 4:00 @ Spearfish
Thursday 9/7/17 Natrona County (JV/V) 1:00 @ Gillette
Thursday 9/7/17 Kelly Walsh (JV/V) 4:30 @ Gillette
Saturday 9/9/17 Thunder Basin (JV/V) 9:00 @ Gillette
Saturday 9/9/17 Sheridan (JV/V) 5:00 @ Gillette
Saturday 9/9/17 Sheridan JV Invite (JV) 10:00 @ Sheridan
Friday/Saturday 9/15-16/17 Regionals (V) Sheridan
Thursday-Saturday 9/21-23/17 State (V) Gillette

2016-2017 Spring Schedule

Date Opponent/Event Location Level
TBA TBA TBA TBA

State Champions of 1998, 2000, 2006, 2008

Assistant: Jason Gill
Assistant: Micah Christensen
Assistant: Jeff Hamilton
Assistant: Erik Shepherd
Assistant: Eric Trauger
Assistant: Andrew Rose
Assistant: Clay Rodgers
Assistant: Davis Thrash
Assistant: Mitch Holst
Assistant: Nate Cina
Assistant: Ben Haskvitz
Assistant: Trent Pikula
Assistant: Jim Hilliard

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
8/25/17 Cheyenne East (SO) Cheyenne
8/25/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
8/26/17 Rapid City Stevens (FR) Gillette
8/26/17 Cheyenne East (JV) Gillette
8/31/17 Kelly Walsh (FR) Casper
9/1/17 Natrona (SO) Casper
9/1/17 Natrona (V) Casper
9/2/17 Natrona (JV) Gillette
9/7/17 Buffalo (FR) Buffalo
9/7/17 RC Central (SO) Gillette
9/8/17 Laramie (V) Gillette
9/9/17 Moorcroft (JV) Moorcroft
9/11-16/17 Rapid City Stevens (SO) Rapid City
9/15/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
9/16/17 Natrona County Black (FR) Gillette
9/16/17 Cheyenne Central (JV) Gillette
9/21/17 Sheridan (FR) Sheridan
9/22/17 Thunder Basin (SO) CCHS
9/22/17 Thunder Basin (V) CCHS
9/23/17 Thunder Basin (JV) TB
9/26/17 Kelly Walsh (SO) Gillette
9/29/17 Rock Springs(V) Rock Springs
9/30/17 Cheyenne Central (FR) Douglas
9/30/17 Rock Springs (JV) Rock Springs
10/6/17 Sheridan (V) Gillette
10/7/17 Natrona County Orange (FR) Casper
10/7/17 Buffalo Buffalo
10/7/17 Sheridan (JV) Sheridan
10/13/17 Cheyenne South (V) Gillette
10/14/17 Cheyenne South (SO) Cheyenne
10/14/17 Thunder Basin (FR) CCHS
10/14/17 RC Central (JV) Rapid City
10/16/17 Wright JV (SO (B)) Gillette
10/20/17 Kelly Walsh (SO) Casper
10/20/17 Kelly Walsh (V) Casper
10/21/17 South Opponent (FR) Gillette
10/21/17 Kelly Walsh (JV) Gillette
10/27/17 Playoff (V) TBD
11/3/17 Semi Final (V) TBD
11/11/17 Championship (V) Laramie

State Champions of 1992, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2002, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013

Assistant: Adam Miller
Assistant: Michael Baldacci

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
Friday 8/25/17 Relays Laramie
Saturday 8/26/17 Pentathlon Laramie
Friday 9/1/17 Laramie Gillette
Saturday 9/2/17 Kelly Walsh/Natrona/Laramie Kelly Walsh
Friday 9/8/17 Cheyenne Central Cheyenne
Saturday 9/9/17 Cheyenne Invite Cheyenne
Tuesday 9/12/17 Sheridan/Buffalo Sheridan
Friday 9/15/17 Green River/Rock Spring Rock Springs
Saturday 9/16/17 Green River Invite Green River
Friday 9/22/17 Central/East Gillette
Saturday 9/23/17 Sheridan Invite Sheridan
Friday 9/29/17 North Dakota Quad Mandan, ND
Saturday 9/30/17 Mandan Invite Mandan, ND
Saturday 10/7/17 Thunder Basin/Sheridan Gillette
Friday 10/13/17 Gillette Pre-Invite Gillette
Saturday 10/14/17 Gillette Invite Gillette
Thursday/Friday 10/12-14/17 Conference Laramie
Thursday/Friday 10/26-27/17 State Gillette
Tom Seamans

tseamans@ccsd.k12.wy.us
(307) 687-7733
Ext. 315

Boys State Champions of 1975, 1977, 1983

Girls State Champions of 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2007, 2008, 2011

Assistant: Mike Delancy

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
Thursday - Friday, 8/18 - 8/19 Riverton Invite Riverton
Thursday - Friday, 8/25 - 8/26 Cody Invite Cody
Thursday - Friday, 9/1 - 9/2 Sheridan Invite Sheridan
Thursday - Friday, 9/8 - 9/9 Gillette Invite Gillette
Thursday - Friday, 9/15 - 9/16 Casper Invite Casper
Thursday - Friday, 9/23 - 9/24 State Green River
Toni Hladky

thladky@ccsd.k12.wy.us
(307) 682-7247
Ext. 1315

State Champions of 1989, 1992, 1995, 1996, 1997, 2000

Assistant: Marcy Deaton
Assistant: John Bayles
Assistant: Richonda Klaassen
Assistant: Wendy Ruby
Assistant: Cassie Drinkwalter
Assistant: Sandra Bott

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
8/25/17 Cokeville Invite (JV/V) Cokeville
8/26/17 Cokeville Invite (JV/V) Cokeville
8/26/17 Newcastle Invite (FR) Newcastle
8/26/17 Gillette Sophomore Invite Gillette
8/31/17 KW/NC (SO) Casper (KW)
9/1/17 Gillette Invite (JV/V) Gillette
9/2/17 Gillette Invite (JV/V) Gillette
9/2/17 Sheridan/Kelly Walsh (FR) Gillette
9/8/17 Laramie (SO/JV/V) Gillette
9/9/17 Cheyenne South (SO/JV/V) Gillette
9/9/17 NC Black/NC Orange (FR) Gillette
9/15/17 Cheyenne East (SO/JV/V) Cheyenne
9/16/17 Cheyenne Central (SO/JV/V) Cheyenne
9/16/17 Casper Invite (FR) Casper
9/19/17 NC/KW (JV) Campbell County
9/21/17 Spearfish/Sturgis (SO) Thunder Basin
9/21/17 Thunder Basin (FR) Campbell County
9/22/17 Casper Invite (JV/V) Casper
9/23/16 Casper Invite (JV/V) Casper
9/23/17 Central/East (FR) Cheyenne
9/26/17 Thunder Basin (SO/JV/V) Thunder Basin
9/28/17 Sheridan (SO/JV/V) Gillette
9/30/17 Border Wars (V) Sheridan
9/30/17 NC Orange/NC Black (FR) Casper
10/3/17 RC Central/RC Stevens (FR) Thunder Basin
10/3/17 RC Central/RC Stevens (SO) Rapid City
10/6/17 Cheyenne South (SO/JV/V) Cheyenne
10/7/17 Laramie (SO/JV/V) Laramie
10/7/17 Thunder Basin (FR) Thunder Basin
10/12/17 Sheridan (FR) Sheridan
10/13/17 Cheyenne Central (SO/JV/V) Gillette
10/14/17 Cheyenne East (SO/JV/V) Gillette
10/14/17 Kelly Walsh (FR) Gillette
10/17/17 Thunder Basin (SO/JV/V) Campbell County
10/20/17 Sheridan (SO/JV/V) Sheridan
10/21/17 9th Conference Tourney (FR) Cheyenne South
10/27-28/27 Regionals (V) Laramie
11/2-4/17 State (V) Casper

Winter


Bubba Hladky

bhladky@ccsd.k12.wy.us

State Champions of 1958, 1966, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2002, 2008, 2011, 2014

Assistant: Jim Hinshaw
Assistant: Mark Miessler
Assistant: Cameron Anderson
Assistant: Matt Gross
Assistant: Bryan Young
Assistant: Rylan Shaw

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
1/24/17 NC Black Gillette
1/24/17 NC Orange Gillette
1/26/17 NC Orange Casper
1/26/17 NC Black Casper
1/27/17 Cheyenne East (V) Gillette
1/28/17 Cheyenne Central (V) Gillette
2/2/17 Sheridan Gillette
2/2/17 Kelly Walsh Gillette
2/3/17 Sheridan (V) Gillette
2/4/17 Kelly Walsh Casper
2/4/17 Sheridan Sheridan
2/9/17 Gillette Purple Gillette
2/9/17 Gillette Gold Gillette
2/10/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
2/11/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
2/14/17 Wright Wright
2/16/17 Wright Gillette
2/16/17 Gelidien 1st Round Playoff TBA
2/16/17 Gelidien 1st Round Playoff TBA
2/17/17 Cheynne South (V) Gillette
2/18/17 Laramie (V) Gillette
2/18/17 Geldien Conference Casper
2/18/17 Geldien Conference Casper
2/23/17 Rapid City Central Gillette
2/24/17 Sheridan (V) Sheridan
3/2-4/17 Regionals (V) Gillette
3/9-11/17 State (V) Casper
Mitch Holst

mholst@ccsd.k12.wy.us
(307) 682-7247
Ext. 1344

State Champions of 1991, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2011, 2013, 2015

Assistant: Kevin Kline
Assistant: Alicia Murphy
Assistant: Jason Gill
Assistant: Amy Gorsuch
Assistant: Vanessa Schroeder
Assistant: Jennifer Smith

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
12/8-10/16 Camel Tournament (V) Gillette
12/8/16 Natrona Gillette
12/10/16 Natrona Casper
12/15/16 Rapid City Stevens Rapid City
12/15/16 Rapid City Central Gillette
12/16-19/16 Tarkanian Classic (V) Las Vegas
12/19/16 Wright Gillette
12/20/16 Wright Wright
12/28-30/16 Energy Classic (V) Gillette
1/3/17 Natrona Casper
1/5/17 Rapid City Central Rapid City
1/5/17 Rapid City Stevens Gillette
1/7/17 Casper Invite Casper
1/7/17 Casper Invite Casper
1/10/17 Kelly Walsh Gillette
1/10/17 Sheridan Sheridan
1/12/17 Kelly Walsh Casper
1/13/17 Rapid City Central (V) Rapid City
1/14/17 Rapid City Stevens (V) Gillette
1/14/17 Sheridan Gillette
1/14/17 Kelly Walsh Gillette
1/19/17 Gillette Purple Gillette
1/19/17 Gillette Gold Gillette
1/20/17 Laramie (V) Laramie
1/21/17 Cheyenne South (V) Cheyenne
1/21/17 Cheyenne Invite Cheyenne
1/21/17 Cheyenne Invite Cheyenne
1/24/17 Natrona Casper
1/26/17 Natrona Gillette
1/27/17 Cheyenne East (V) Gillette
1/28/17 Cheyenne Central (V) Gillette
2/2/17 Sheridan Sheridan
2/2/17 Kelly Walsh Casper
2/3/17 Sheridan (V) Gillette
2/4/17 Kelly Walsh Gillette
2/4/17 Sheridan Gillette
2/9/17 Gillette Purple Gillette
2/9/17 Gillette Gold Gillette
2/10/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
2/11/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
2/14/17 Wright Wright
2/16/17 Wright Gillette
2/16/17 Geldien 1st Round Playoff TBA
2/16/17 Geldien 1st Round Playoff TBA
2/17/17 Cheyenne South (V) Gillette
2/18/17 Laramie (V) Gillette
2/18/17 Geldien Conference Casper
2/18/17 Geldien Conference Casper
2/23/17 Rapid City Central Gillette
2/24/17 Sheridan (V) Sheridan
3/2-4/17 Regionals (V) Gillette
3/9-11/17 State (V) Casper

State Champions of 1984, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2006, 2007, 2008, 2012

Assistant: Adam Miller
Assistant: Michael Baldacci

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
12/9/16 Laramie Relays Laramie
12/10/16 Laramie Pentathlon Laramie
12/16/16 Riverton Duals/KW Invite Riverton/Casper
12/17/16 Riverton Invite/KW Invite Riverton/Casper
12/29/16 Laramie Pre-Invite Laramie
12/30/16 Laramie Invite Laramie
1/6/17 Laramie Gillette
1/17/17 Sheridan Invite Sheridan
1/13/17 Cheyenne East Cheyenne
1/14/17 Cheyenne Invite Cheyenne
1/20/17 Dual Meet Invitational Gillette
1/21/17 Dual Meet Invitational Gillette
1/27/17 Sheridan Sheridan
1/28/17 Kelly Walsh/Natrona Gillette
2/3/17 Gillette Pre-Invite Gillette
2/4/17 Gillette Invite Gillette
2/10-11/17 Conference Laramie
2/23-24/17 State Gillette
Tom Seamans

tseamans@ccsd.k12.wy.us
(307) 687-7733
Ext. 315

State Champions of 1993, 1995, 1998, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

Assistant: Lico Sifuentes
Assistant: Scot Allerdings
Assistant: Andy Richert
Assistant: Todd Allerdings
Assistant: Clay Rodgers

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
12/9/10/16 Rapid City Invite (V) Rapid City
12/9-10/16 Powell Invite Powell
12/9/16 Tiger Wrestling Invite Lusk
12/16-17/16 Pat Weede Memorial Invite (V) Gillette - Field House
12/22/16 Border Wars (V) Sheridan
1/3/17 Kelly Walsh (V) Casper
1/5/17 Natrona (V) Gillette - North Campus
1/6-7/17 Shane Shatto Invite Douglas
1/7/17 Wright Duals Wright
1/10/17 Sundance/Hulett/Harding County Sundance
1/13-14/17 Cowboy Invite (V) Miles City
1/13/16 Newcastle Invite Newcastle
1/14/17 Cheyenne East JV Invite Cheyenne
1/17/17 Sturgis (V) Sturgis
1/19/17 Buffalo Buffalo
1/20-21/17 Chadron Invite (V) Chadron
1/20-21/17 Moorcrost Invite Moorcroft
1/20-21/17 Dogger Invite Lingle-Ft. Laramie
1/26/17 Rapid City Stevens (V) Gillette - North Campus
1/27/17 Cheyenne South (V) Cheyenne
1/27/17 Laramie (V) Cheyenne
1/28/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
1/28/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
1/31/17 Rapid City Central (V) Rapid City
2/3-4/17 Ron Thon Invtie (V) Riverton
2/9/17 Sheridan (V) Sheridan
2/17-18/17 Regionals (V) Cheyenne South
2/24-25/17 State (V) Casper
Curtis Goehring

Boys State Champions of 2008, 2009

Girls State Champions of 2012, 2013, 2014

Assistant: Steve Mischke
Assistant: Tom Krogman
Assistant: Steve Oldenburg
Assistant: Ron Kline

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
1/14/17 Spearfish Invite Spearfish, SD
1/21/17 Gillette Invite Gillette
1/28/17 Open
2/4/17 Bozeman, MT Bozeman, MT
2/4/17 Air Force High School Meet Air Force Academy, CO
2/9/17 Gillette Quad Meet Gillette
2/15-18/17 Simplot Games Pocatello, ID
2/23/17 Starfish Invite Gillette
3/4-5/17 State Gillette

Spring


Saber Garcia

sgarcia@ccsd.k12.wy.us

State Champions of 1994

Assistant: Bertine Bahige
Assistant: Ryan Senef
Assistant: Brady Bisgaard

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
3/18/17 East VS West Jamboree (V) Casper
3/18/17 East VS West Sheridan
3/25/17 Buffalo (V) Buffalo
3/31/17 Cheyenne South (V) Cheyenne
4/1/17 Laramie (V) Laramie
4/7/17 Cheyenne East (V) Gillette
4/8/17 Cheyenne Central (V) Gillette
4/11/17 Sheridan Gillette
4/13/17 Sheridan (V) Sheridan
4/21/17 Laramie (V) Gillette
4/22/17 Cheyenne South (V) Gillette
4/28/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
4/29/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
5/2/17 Kelly Walsh (V) Gillette
5/4/17 Sheridan Sheridan
5/5/17 Sheridan (V) Gillette
5/11-13/17 Regionals (V) Cheyenne (South)
5/18-20/17 State (V) Sheridan

State Champions of 2011

Assistant: Stephanie Stuber
Assistant: Sheree Small
Assistant: Dorvon Polson
Assistant: Kristen Antle

2016-2017 Schedule

Date Opponent/Event Location
3/18/17 East VS West Jamboree (V) Casper
3/18/17 East VS West Sheridan
3/25/17 Buffalo (V) Buffalo
3/31/17 Cheyenne South (V) Gillette
4/1/17 Laramie (V) Gillette
4/7/17 Cheyenne East (V) Cheyenne
4/8/17 Cheyenne Central (V) Cheyenne
4/11/17 Sheridan Gillette
4/13/17 Sheridan (V) Sheridan
4/21/17 Laramie (V) Laramie
4/22/17 Cheyenne South (V) Cheyenne
4/27/17 Cheyenne Central (V) Gillette
4/28/17 Cheyenne East (V) Gillette
5/2/17 Kelly Walsh (V) Casper
5/4/17 Sheridan Sheridan
5/5/17 Sheridan (V) Gillette
5/11-13/17 Regionals (V) Cheyenne (South)
5/18-20/17 State (V) Sheridan
Shelly Stremcha

sstremcha@ccsd.k12.wy.us
(307) 682-7247
Ext. 1123

Curtis Goehring

Boys State Champions of 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009

Girls State Champions of 1989, 1991, 1992, 2001, 2005, 2006, 2007, 2013

2016-2017 Schedule

Day Date Opponent/Event Location
Monday 3/6/17 First Practice Gillette, WY
Monday 3/13/17 Second Practice Gillette, WY
Friday 3/24/17 Natrona Invite Casper, WY
Saturday 4/1/17 Jerry Campbell Invite (All) Buffalo, WY
Friday 4/7/17 Queen City Classic (Varsity) Spearfish, SD
Friday 4/7/17 Trojan Invite (9,10, JV) Casper, WY
Tuesday 4/11/17 Camel/Bronc Dual Sheridan, WY
Saturday 4/13/17 Track-O-Rama (Varsity) Rapid City, SD
Tuesday 4/18/17 Gary Benson Memorial Invite (V) Sheridan, WY
Saturday 4/22/17 Dan Hansen Sheridan, WY
Tuesday 4/25/17 Camel 9/10 Invite Gillette, WY
Thursday 4/27/17 Buffalo Twilight Buffalo, WY
Friday 4/28/17 Wyoming Track & Field Classic Casper, WY
Saturday 4/29/17 Black Hills Track Classic Sturgis
Saturday 4/29/17 Kelly Walsh Invite (Last 9, 10, JV) Casper, WY
Friday 5/5/17 Camel Qualifer Gillette, WY
Friday-Saturday 5/12-13/17 Regionals Gillette, WY
Thursday-Saturday 5/18-20/17 State Casper, WY
Mark Miessler

mmiessler@ccsd.k12.wy.us

Boys State Champions of 1998, 2004, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012

Girls State Champions of 2000, 2001, 2010, 2013

Assistant: Jim Hinshaw
Assistant: Paul Stevens
Assistant: Amy Gorsuch

2016-2017 Spring Schedule

Date Opponent/Event Location Level
3/28/17 First Practice Gillette All
4/8/17 Miles City Gillette JV/J
4/29/17 Sheridan Quad Sheridan JV/J
5/9/17 RC Christian Rapid City JV/J